Máte dotaz? Volejte
8:00 – 18:00
Můžeme poradit?
Napište nám

Proč se z technické bezpečnosti stalo důležité odvětví IT?

Bezpečnost ve firmách tvoří několik částí, např. fyzická bezpečnost (např. kamerové systémy), procesní bezpečnost (legislativní), technická bezpečnost (ICT) a další.

Právě technická bezpečnost je mnoha společnostem trnem v oku. Velká část podniků se zaobírá bezpečností především v rámci IT, tedy kybernetickou bezpečností. Důvodem je hned několik rizik plynoucích ze špatného zabezpečení.

Jestliže je ve firmě jakkoliv narušeno IT, dochází k úbytku efektivní práce zaměstnanců (čekání na nápravu sítě), škodám hmotné povahy (rostoucí výdaje na připojení způsobené stahováním a rozesíláním dat z napadených sítí) a jiným ztrátám či poškození dat.

Problémy v IT spojené s nezabezpečenou sítí se ale dotýkají managementu firmy podstatně více. Co jim hrozí?

Poškození dobrého jména firmy.
Rostoucí náklady (vyšší náklady na připojení, utopené náklady na školení pracovníků, náklady vynaložené na odstranění dozvuku kybernetického útoku).
Pracovní neefektivita (snížení produktivity, delší odezva a nutnost přerušit práci, zpomalení provozu počítačové sítě, opětovné uvedení PC do provozu, oprava narušení konfigurace sítě).
Další závažné problémy (ztráta firemních dat, průmyslová špionáž, sociální inženýrství, úniky informací, zneužití služeb, způsob pro další šíření malwaru).

Počet malwarů se neustále zvyšuje, v některých minulých obdobích až o stovky procent. Množství firem stále není ochotné nebo schopné reagovat na hrozby a jejich zabezpečení dat není dostatečné.

Každého zaměstnance pracujícího s daty, na počítači či jakékoliv jiné elektronice, a to bez výjimky, se týká kybernetická bezpečnost. Kybernetické útoky jsou čím dál sofistikovanější, promyšlenější a nebezpečnější. Zabezpečení dat by mělo být pro veškeré menší společnosti, ale zejména korporáty prioritou. A poté, co bylo GDPR (General Data Protection Regulation) schváleno pro Evropskou unii v dubnu 2016 a 25. května 2018 nabylo účinnosti, to platí dvojnásob.

Jak už bylo řečeno, kybernetická bezpečnost se týká jakéhokoliv pracovníka. A právě proto je extrémně důležité právě IT odvětví a komplexní bezpečnost IT prostředí.

Z mnoha auditů a studií je navíc zřejmé, že za narušením bezpečnosti stojí velmi často právě lidský faktor. Report “The Human Factor in IT Security: How Employees are Making Businesses Vulnerable from Within” zjistil, že více než 50 % společností se obává narušení bezpečnosti vstupující zevnitř. IT oddělení by si ze všeho nejdřív mělo ujasnit, co chce chránit, proč je třeba to chránit a jak se “to” bude chránit. Mělo by o hrozbách vědět a mít na vše své procesy. Mluví o tom navíc také zákon o kybernetické bezpečnosti.

Klíčovou činností IT odvětví by tak měl být boj s aktuálními hrozbami. Stejně důležitá je ale schopnost předpovídat, jaké nové bezpečnostní incidenty mohou společnost potkat. Kybernetické útoky i malé bezpečnostní incidenty mohou otřást pověstí a věrohodností firem, v současném konkurenčním prostředí mohou být důsledky ohrožení kybernetické bezpečnosti v nejhorším možném případě dokonce likvidační.

Ve společnostech je potřeba vše pravidelně analyzovat a zavést vhodná preventivní či nápravná opatření. A právě z toho důvodu jsme si nakonec připravili 5 tipů speciálně pro IT manažery.

Vytvořte bezpečnostní strategii, buďte opatrní, monitorujte a detekujte.
Školte své zaměstnance a připomeňte jim, jak vytvářet silná přístupová hesla a fráze.
Aktualizujte systémy a aplikace v okamžiku, kdy jsou k dispozici.
Zavádějte bezpečnostní opatření a starejte se o podnikové zabezpečení pomocí antimalwarových programů.
Provádějte rutinní testy pomocí simulací útoků a ujistěte se, že vše funguje.

Sdílejte
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Ostatní příspěvky

Malware

Mladé generace bezpečnost neřeší. Omyl!

Denně internetem bloudí desítky tisíc virů a červů, kteří čekají na svou příležitost. Mladí uživatelé se domnívají, že jejich bezpečnost dostatečně zajišťují

Kategorie BLOGU

Nejčtenější články