Máte dotaz? Volejte
8:00 – 18:00
Můžeme poradit?
Napište nám

Jak uchovat firemní data v bezpečí?

Ne nadarmo se říká, že informace mají cenu zlata. Možná právě proto je v posledních letech kladen zvýšený důraz na zabezpečení firemních dat. Organizace čelí stále většímu množství kybernetických útoků a bohužel si musí dávat pozor také na lidi z vlastních řad. Nemalou část z celkového počtu úniků totiž záměrně či nedopatřením páchají právě oni.

Nebezpečí kyberhrozeb nespočívá jen v jejich zvyšujícím se počtu, ale především v sofistikovanosti útoků. K nejběžnějším a zároveň velmi nebezpečným hrozbám patří phisingové e-maily. Hromadným nevyžádaným zprávám sekundují těžařské a vyděračské viry. Současné globální a multivektorové útoky (tzv. útoky 5. generace) není většina firem schopna odvrátit, protože nevyužívají adekvátní zabezpečovací systémy. Často disponují ochranou, která je připravena na útoky 2. až 3. generace.

Manažeři mnohdy netuší, že jednu z největších hrozeb pro firemní IT bezpečnost představují pracovníci. K obvyklým nešvarům zaměstnanců, kteří neprošli ani základním školením v dané problematice, patří například používání nezabezpečených soukromých zařízení.

Jak minimalizovat riziko úniku dat způsobeného zaměstnanci?
Úniky dat způsobené zhrzenými zaměstnanci jsou velmi časté. Příběhů, kdy bývalý zaměstnanec „vynesl“ informace o důležitých klientech, je nespočet. Slabým místem organizací bývají nadměrně vytížení IT administrátoři, jež nestíhají mazat profily k jednotlivým aplikacím. Do firemní infrastruktury tak mohou vstupovat i nežádoucí osoby, kterým nikdo neodepřel přístup. Přitom se nabízí velmi jednoduchý způsob, jak problémům tohoto druhu předcházet – přístupy a uživatelská práva řeší identity management neboli IdM. Pomocí tzv. identity managera lze přístupy k jednotlivým aplikacím přiřadit ke konkrétní identitě a všem stranám výrazně zjednodušit práci.

Sdílejte
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Ostatní příspěvky

Malware

Mladé generace bezpečnost neřeší. Omyl!

Denně internetem bloudí desítky tisíc virů a červů, kteří čekají na svou příležitost. Mladí uživatelé se domnívají, že jejich bezpečnost dostatečně zajišťují

Kategorie BLOGU

Nejčtenější články