Máte dotaz? Volejte
8:00 – 18:00
Můžeme poradit?
Napište nám

10 tipů a důvodů, proč zálohovat data do cloudu.

Před několika lety lidi nechtěli zákaznici svá data ukládat nikam jinam, něž na vlastní disk, USB flast či externí disk. Dnes je situace zcela jiná. Podle údajů Eurostatu za rok 2019, používá nejméně jednu cloudovou službu zhruba 38 procent českých firem, zatímco globální průměr se pohybuje okolo poloviny.

Řada lidí, firem i veřejných institucí si uvědomuje, že data v cloudu jsou mnohem více v bezpečí než na lokálních úložištích. Největší výhodou je dostupnost Vašich dat odkudkoli a napříč různorodostí zařízení. Lehce si otevřete datové soubory či textové soubory na svém mobilu, bez ohledu na místo, kde se právě nacházíte. Nespornou výhodou je i skutečnost, že kdykoliv soubor upravíte a uložíte zpět, je vždy Vašim spolupracovníkům dostupná aktuální verze a tedy i aktuální informace, které jim má soubor poskytnout.

1) Cloudu nabízí vysokou míru bezpečnosti

Největší dilema pro vedení každé zodpovědné společnosti je ochrana firmeních dat s ohledem na jejich citlivost. V profesionálním datovém centru, ze kterého jsou cloudové služby provozované, jsou vaše data v nesrovnatelně větším bezpečí, než kdybyste je měli uložena u sebe. Datová centra jsou obvykle v seizmicky klidných oblastech, mimo záplavové zóny, ta lepší i mimo letecké koridory (např. DC TOWER v Praze na Žižkově), nehrozí v nich požár (jsou chráněny protipožárními systémy s inertními plyny), nehrozí v nich výpadky napětí (napájení je mnohonásobně zálohované). Serverové místnosti jsou chráněny proti EM pulzům zvenčí (včetně blesků) a samozřejmě nechybí ani důsledná fyzická ochrana datových nosičů. Další podstatnou výhodou je zálohování mimo lokalitu, kde jsou data fyzicky poskytována. Lokace je v dostatečně vzdálenosti, v řádech několika stovek kilometrů.

2) Cloudem v ČR předcházíte problémy s legislativou

V rámci nařízení GDPR, které definuje a stanovuje ochranu osobních údajů a dat a taktéž vymezuje jejich používání, je nutné zvážit i provozovatele, který s nimi bude nakládat. Pro ukládání osobních údajů mimo území ČR je potřeba příslušný souhlas ÚOOÚ i vlastníků osobních údajů, cloud mimo ČR tak může být legislativní problém. Nesporným faktem je pohled na data i z pohledu latence. Jestli vaše data putují z Prahy do Prahy, z Prahy do Dublinu či dokonce z Prahy do San Francisca, je propastný rozdíl v rychlosti odezvy i v reálné přenosové rychlosti.

3) Rychlá konektivita může z cloudového úložiště udělat “lokální disk”.

Vzhledem ke skutečnosti, že se datové připojení neustále vyvíjí s ohledem na zvyšující se nároky jejich uživatelů roste i kvalita a rychlost připojení. Když si uvědomíme jak se rychlost internetu zvýšila za posledních několik let, dá se předpokládat, že rychlosti vašich přípojek, budou v budoucnosti několikrát rychlejší a stabilnější. Máte-li kvalitní internetové připojení již nyní, usnadní se Vám práce s daty v cloudu, protože jejich přenos bude plynulejší a stabilnější. Vždy je nutné koukat na charakter vlastních dat. Někdo řeší data v textech a tabulkách, někdo zase ve velkých datových tocích jako například několika gigabajtové videa či databáze. Proto vždy zvažte jak kvalitním internetovým připojením disponujete, případně kontaktujte svého dodavatele služby a ten Vám ochotně poradí a pomůže přípojku optimalizovat.

4) Do cloudu můžete zálohovat data, kdykoliv a kdekoliv potřebujete

Zálohování dat je otázkou Vaší potřeby a de-facto si sám určujete jak a kdy data zálohovat. Zálohování může jakékoliv zařízení a kdykoliv chcete. Ať už se jedná o firemní mobilní telefony či tablety nebo notebooky či statické PC. Neřešte zodpovědnost či nezodpovědnost vlastních pracovníků, protože každý z nás má k IT úplně jiný vztah a najdou se tací, kteří ochranu svých dat neřeší vůbec. Nicméně nezapomínejte, že na pracovním zařízení neexistuje své data, vždy se jedná o firemní data. Zálohování Vám tak zajistí, že data celé společnosti či firmy budou na jednom místě a s ohledem na jejich bezpečnost nikdy nehrozí jejich ztráta.

5) S cloudem neřešíte instalace ani nákup hardware

Největší výhodou cloudových služeb je schopnost reakce na zvýšení potřeb na výkon. Pokud se rozhodnete navýšit diskovou kapacitu pro svá data, vyřešíte celou záležitost jednám telefonátem na podporu poskytovatele cloudových služeb a do několika mála hodin je po problému. Technická podpora se postará a zajistí veškeré úkony s tím spojené. Stejné je to i v případě, že potřebuje zvýšit výkon cloudu.

6) Podpora cloudu je Vám k dispozici nonstop

Ukládání dat do cloudu může mít zejména pro menší a střední firmy znatelné benefity v podobě non-stop technické podpory. Ta může mít různé úrovně od jen textové, pomocí online chatu nebo telefonické. Většina dodavatelů není limitována ani základní jazykovou bariérou, snadno se domluvíte v angličtině či němčině. Každý poskytovatel služeb, je schopný zajistit a poskytnou jakýkoliv komunikační kanál, který Vám nejlépe vyhovuje.

7) Data můžete mít ve stejný okamžik ve více lokalitách najednou

Velkou výhodou cloudu je, že svá data můžete mít paralelně uložena i ve více lokalitách najednou a pojistit si tak jejich maximální dostupnost. Abyste takovou schopnost nemuseli učit vaši aplikaci, můžete využít replikace na infrastrukturní úrovni.

8) Z cloudu můžete v případě nutnosti rozeběhnout veškerou serverovou infrastrukturu

Výhodou cloudu samozřejmě je, že kromě de facto neomezené úložné kapacity má i podobně neomezené možnosti v oblasti výpočetního výkonu (např. při upgradu služby. Pokud se tedy rozhodnete využívat cloud pro podnikové systémy, můžete v něm v případě potřeby rozeběhnout veškerou svoji serverovou infrastrukturu. Zde je princip zdela podobný. Pokud Vaše společnost expanduje a máte vyšší nároky na výpočetní výkon serveru, snadno upravíte konfiguraci jak momentálně potřebujete, případně lze poté snížit. Tuto vlastnost Vám vlastní serverové místnosti neposkytnou.

9) Cloud nabízí služby na míru

Řada firem má averzi ke cloudu jen proto, že mají dojem, že musejí brát službu tak, jak leží a běží, bez jakýchkoliv možností úprav. Není tomu tak. Pro každého zákazníka je řešena individuální konfigurace, která je technickým oddělením stanovena podle potřebného výkonu na bezchybný chod aplikace. Požadujete-li fungování několika aplikací či softwarových služeb najednou, není nic snazšího, než kontaktovat svého dodavatele cloudové služby a ten Vám vždy vyjde ochotně vstříc a pomůže s definicí minimální i optimální konfigurece.

10) Testovací období zdarma a pro všechny

Pokud migrujete podnikový systém, je potřeba a velice žádoucí mít možnost vyzkoušet službu zvoleného dodavatele, abyste si mohli otestovat komfort, který služba nabízí. Testovací období je poskytováno na omezenou dobu a je zdarma. A právě praktická zkouška cloudových služeb od špičkového poskytovatele se obvykle stává zároveň tím posledním a nejhlavnějším důvodem, proč data či celé servery zálohovat či replikovat do cloudu.

KONTAKTUJTE NÁS ...

cloud-helpdesk-podpora
Sdílejte
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Ostatní příspěvky

Samoobslužný kiosek pomáhá s bezpečností

Samoobslužný kiosek pomáhá s bezpečností Jeden z produktů udržení stability a zdravotní sterility je samoobslužný kiosek, který taktéž nabízí široké spektrum využití. Naše společnost

Technologie v boji s COVID-19

Technologie v boji s COVID-19. Jsme v tom s vámi … Naše společnost neprezentuje bezpečnost společnosti jen jako ochranu IT a kybernetickou bezpečnost, ale

Kategorie BLOGU

Nejčtenější články